Conference program


IN SOFIA, BULGARIA NOW:

Water Conference Program 2017
The program is tentative. Some changes may be applied.
Time Speaker Title
Thursday October 26
Session 1
8.00-9.00 Registration
9.00-9.15 Opening
9.15-10.15 Luc Montagnier The role of water in DNA detection by PCR 
10.15-10.50 Igor Jerman The quest for biofield
10.50-11.20 Coffee break
11.20-11.55 Won H. Kim  Water memory leads to new scientific paradigm beyond materialism 
11.55-12.30 Roumiana Tsenkova  Aquaphotomics as New Technology for Water Measurement and Understanding
12.30-13.05 Everine van de Kraats Investigating water functionality
13.05-14.30 Lunch
Session 2
14.30-15.30 Gerald Pollack A role of water in natural flight?
15.30-16.05 Vladimir Voeikov Should the new evolutionary synthesis acknowledge “memory of water” and the tendency to self-organization of aqueous systems?
16.05 - 16:35 Marc Henry Water coherence domains revisited
16.35 - 17:05 Coffee break
17:05-17:40 Vitorio Elia Iterative procedures to highlight the formation of molecular aggregates of water molecules in pure perturbed water 
17:40-18:15 Serge Kernbach Nonlocal quantum phenomena in macroscopic systems: 1k replication experiments with Electrochemical Impedance Spectroscopy in water 
19:00 Dinner (With music)
Friday October 27
Session 3
9.00-9.35 Dietrich Klinghardt "Seeing” the biophoton field: the diagnostic prowess of muscle testing depends on water
9:35-10.10 Halina Abramczyk Interfacial and dangling water as a “hydration fingerprint” in normal and cancerous human tissue
10.10-10.45 Greg Nigh Sulfur, Water, and Light: The Golden Threads That Weave Our Health Together
10.45-11.30 Coffee break
11.30-12.05 Konstantin Korotkov Analysis of structural properties of water with electrophotonic imaging technology
12.05-12.40 Jim Oschman A new look at memory and morphic resonance
12.45-13.45 Lunch
Session 4
13.45-14.20 Quansheng Ren Effect of magnetic rotator on the exclusion zone of water
14.20-14.55 Robert Haralick Changing Water Properties With Lasers, Magnets, Crystals, Geometry and Conscious Intention
14.55-15.30 Vladimir Vysotski Accelerated deactivation of water solutions of reactor radionuclides by transmutation to stable isotopes in growing microcultures (prehistory, experiments, theory, perspectives)
15.30-16.00 Coffee break
16.00-17.45 Poster capsules (3 min for each poster)
18.00-19.15 Dinner
19.15-22.30 Poster session (with wine)
Saturday October 28 
Session 5
9.00-9.35 Manfred Kubny Water in Western and Chinese Culture - A Comparative Survey
9.35-10.10 Аnton Antonov

The Water Energy Spectrum – Biography of the Water

10.10-10.45 James DeMeo Anomalous “living” spectrographic changes in water structure
10.45-11.15 Coffee break
11.15-11:50 Magdalena  Kowacz  Protein structural dynamics and interactions modulated by infrared light 
11.50-12.25 Pedro Flecha UV + water, a design for a new clean energy frontier 
12.25-13.00 Andrew Holster EM treatment effects on water transport in a plant: explanatory challenges
13.00-14.00 Lunch
14.00-18.00 Trip (excursion) / The workshop-tutorial “High-resolution electrochemical measurements for detecting effects of non-chemical treatment of water” organized by Dr. S.Kernbach
19.00-21.30 Banquet,  best poster award
Sunday October 29
Session 6
9.00-9.35 Pankaj Vadgama Electrochemical determination of diffusion coefficients: observations at tissue matrix barriers and major anomolies in constrained channels
9.35-10.10 Francesco Zerbetto Hydrophilic and hydrophobic interactions: from materials to living cells
10.10-10.45 Mark Burr An Introduction to Primary Water
10.45-11.15 Coffee break
11.15-12:05 Lars Olsen Regulation of glycolytic oscillations by the dynamics of intracellular water
12:05 - 12:40 Michal Cifra Microwave and optical bioelectrodynamics at the nanoscale and molecular level
12:40 - 13:15 Arieh Ben-Naim Solvent Induced effects in Protein Folding and Protein Association
13.15-13:45 Poster winner's talk, Closing, 
13.45-14.45 Lunch